Bądź z nami na bieżąco, dołącz do nas na

Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym” w Rabce - Zdroju i Zakopanem


ReklamaW związku z przypadającym na 1 marca Międzynarodowym Dniem Żołnierzy Wyklętych organizowane są róznego rodzaju uroczystości upamiętniające bohaterów tamtych czasów.

Ż

ołnierze Wyklęci upamietniani są także przez Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”. Jest to największy bieg w Polsce organizowany w wielu miejscowościach w całej Polsce m.in., na Podhalu – w Rabce – Zdroju i Zakopanem. W tym roku bieg odbędzie się w niedzielę 26 lutego. Rozpoczęcie przewidziano na godz. 12.00. 

Celem biegu jest oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego działającego w latach 1944 - 1963 w obrębie przedwojennych granic RP, popularyzacja wiedzy na temat Żołnierzy Wyklętych, podtrzymanie świadomości historycznej na temat Żołnierzy Wyklętych wśród
Polaków, popularyzacja biegania jako najprostszej formy ruchu, promocja aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia, integracja międzypokoleniowa społeczności lokalnej.

Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych "Tropem Wilczym" na Podhalu rozpocznie się o godz. 12.00 w Rabce – Zdroju w Miejskim Amfiteatrze i w Zakopanem w Parku Miejskim im. Marszałka Józefa Piłsudskiego.Żołnierze Wyklęci – działający w ramach powojennego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego pozostali wierni złożonej przysiędze żołnierskiej i bezkompromisowi w kwestii współpracy z władzą komunistyczną. Propaganda PRL określała ich mianem faszystów i pospolitych bandytów.Zostali pozbawieni wszelkich praw, tropieni po lasach, więzieni, mordowani w katowniach Urzędu Bezpieczeństwa oraz Informacji Wojskowej. Liczbę członków wszystkich organizacji i grup konspiracyjnych szacuje się na 120-180 tysięcy osób. Walczyli nie tylko na terenach obecnej Polski, ale również Kresach Wschodnich, wchodzących w skład II RP zagarniętych przez Sowietów po konferencji jałtańskiej.Ostatni znany z imienia oficer, dowódca oddziału walczącego na Kresach por. Anatol Radziwonik „Olech” poległ w walce z NKWD 12 maja 1949 roku na terenach dzisiejszej Białorusi. Ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak „Lalek” zginął walce zastrzelony podczas obławy w Majdanie Kozic Górnych pod Piaskami w dawnym woj. lubelskim 21 października 1963 roku. Wszyscy Żołnierze Wyklęci, a szczególnie ich dowódcy ponieśli ofiarę życia lub zdrowia. W latach 1944-1956, według ciągle niepełnych danych, z rąk polskich i sowieckich komunistów zginęło prawie 9 tysięcy żołnierzy podziemia niepodległościowego, wykonano ponad 4 tysiące wyroków śmierci na polskich patriotach.

Organizatorzy zapraszają do dopingowania wszystkim uczestnikom. Oddajmy w ten spośób hołd Żołnierzom Wyklętym, którzy walczyli i oddali życie o wolną Polskę, w której żyjemy.
Ponieważ żyli prawem wilka
Historia o nich głucho milczy
Pozostał po nich w białym śniegu
Żółtawy mocz i ślad ich wilczy.

Zbigniew Herbert

 


Komentarze

Skomentuj artykuł jako pierwszy


Zaloguj sięRedakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Javascript jest wyłączonyProszę włączyć obługę JavaScrip, aby móc w pełni korzystać z serwisu.