Bądź z nami na bieżąco, dołącz do nas na

"Ej zagrojcie dudzicki” - wystawa instrumentów wykonanych przez piotra Majerczyka


Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce Zdrój zaprasza na otwarcie wystawy instrumentów ludowych wykonanych przez Piotra Majerczyka „Tyrlity” pod tytułem „Ej zagrojcie dudzicki”, która odbędzie się 3 października 2017 r.

W

ybitny muzykant i nauczyciel góralskiej sztuki muzycznej da się poznać jako konstruktor instrumentów ludowych. Przedstawione zostaną dudy podhalańskie oraz złóbcoki. Piotr Majerczyk od najmłodszych lat związany z folklorem Podhala jest laureatem wielu prestiżowych nagród w ogólnopolskich konkursach instrumentalistów m. in. trzykrotnie zdobył nagrodę główną na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym, Złotego i srebrnego zbyrcoka na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich i wielu innych. Jego działalność muzyczna imponuje różnorodnością: nagrywa zarówno tradycyjną muzykę góralską oraz twórczo przetworzoną utrzymaną w stylu folkowym a nawet jazzowym. Na swym koncie ma współpracę z Quartetem Zbigniewa Namysłowskiego, Markiem Grechutą, Jerzym Filarem, czy też Pawłem Kukizem, obecnie prócz prowadzenia własnego zespołu Siwy Dym nagrywa również z PathManem i Włodzimierzem "Kinior" Kiniorskim.

Wystawę zilustrują fotografie Jana Cieplińskiego, który dokumentował etapy wyrobu dud oraz fotografie ze zbiorów muzeum autorstwa Natalii Klęsk. Zostanie też zaprezentowany film, który powstał w ramach projektu „Rzemiosło tradycyjne i przemysł wiejski Karpat polskich”. Słowo wstępne wygłosi etnomuzykolog z Uniwersytetu Wrocławskiego- prof. dr hab. Zbigniew J. Przerembski.

ReklamaKomentarze

Skomentuj artykuł jako pierwszy


Zaloguj sięRedakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Javascript jest wyłączonyProszę włączyć obługę JavaScrip, aby móc w pełni korzystać z serwisu.