Bądź z nami na bieżąco, dołącz do nas na

„Hop Cup” – blog / vlog inspirowany folklorem


ReklamaAsia Łapka i Agnieszka Gąsienica – Giewont to dwie góralki, które w ciekawy sposób mówią na temat góralszczyzny, folkloru i tradycji podhalańskiej.

B

log i vlog „Hop Cup” działa od 19 kwietnia 2018 roku i już cieszy się dużym zainteresowaniem. Na portalu społecznościowym Faceebok w pierwszym tygodniu działalności zdobył ponad 1000 polubień.

„Inspirowane Podhalem” to hasło przewodnie projektu, pod którym kryją się działania na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego oraz edukacyjne, społeczne i marketingowe.

Jak mówią pomysłodawczynie bloga, „Hop cup” to zmiana kierunku – komenda z werwą podawana w tańcu góralskim przy zmianie kroku czy figury, oznaczająca przytup.

Dlaczego blog?

- Idea bloga powstała w 2017 roku. Nieco ryzykowna myśl mówienia o Podhalu przez Podhalan została zrealizowana w postaci bloga, który mówi o miejscu położonym na południu Polski, w szerokim kontekście kulturowym, przyrodniczym i turystycznym. Nie będzie obiektywny, ponieważ prowadzony przez dwie kobiety kochające ziemię, na której się wychowały, wzrastały, dojrzewały, a teraz na nowo i po swojemu chcą opowiedzieć o tym wyjątkowym miejscu. Pod adresem www.hopcup.pl można znaleźć teksty, recenzje, dyskusje, opinie – mówi Agnieszka Gąsienica – Giewont.

Dlaczego vlog?

- Dla mieszkańców Podtatrza gwara była językiem, którym posługiwali się na co dzień. Gwarzyli po swojemu nie znając „pańskiego” języka (choć go rozumieli), ani języków obcych. Dziś mówimy polszczyzną, uczymy się mowy innych narodów i gwara podhalańska ma sporą „konkurencję”. Dla podkreślenia znaczenia gwary prowadzony jest vlog, który za pomocą aktualnych narzędzi i nowoczesnych technologii ma dotrzeć do szerokiego grona odbiorców. Filmy można oglądać na kanale HOP CUP znajdziecie na YouTube, pierwszy odcinek pod adresem www.youtube.com/watch?v=3AfiMmvQccU – mówi Asia Łapka.

Więcej informacji na temat projektu „Hop Cup” można znaleźć na stronie www.hopcup.pl i na www.facebook.pl/hopcup.

Agnieszka Gąsienica – Giewont - góralka z Gronia wychowana w szacunku do rodzimej kultury i tradycji. Mama wpoiła jej potrzebę pielęgnowania szeroko rozumianych wartości Podhala, babcia Agnieszka ukształtowała osobowość. Etnolog z zamiłowania, muzealnik z wyboru, animator kultury w tak zwanym czasie wolnym. Przez wiele lat była związana z Międzynarodowym Festiwalem Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem z czego w latach 2015-2017 jako Dyrektor Artystyczny Festiwalu. Od pięciu lat kieruje Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma” w Zakopanem, Oddziałem Muzeum Narodowego w Krakowie. Animator kultury regionalnej, juror festiwali i przeglądów muzyki tradycyjnej. Konferansjer, muzykant (basy podhalańskie), instruktor tańca i śpiewu góralskiego. Współpracowała z zespołem Trebunie -Tutki jako instrumentalista. Muzykuje w różnych składach, z babskom muzykom Dziurawiec, ale coraz częściej w domu, ze swoimi córkami Reginką i Anią. Interesuje się muzyką tradycyjną i world music, poza tym folklorem europejskim i pozaeuropejskim. Koordynator projektu „Niematerialne dziedzictwo kulturowe zespołów regionalnych Podhala, Spisza i Orawy”. Żona swojego męża Jakuba - znanego na Podhalu multiinstrumentalisty. Współwłaściciel marki HOP CUP.

Asia Łapka - ,,Potrochu Surówka”. Rodowita Bukowianka wychowana na deskach bukowiańskiego Domu Ludowego. Jej miłość do Podhala kształtowała się w zespołach regionalnych takich jak Orlynta, Mali Wiyrchowianie, Wiyrchowianie i Skalni. Aktorka Regionalnego Zespołu Teatralnego im. Józefa Pitoraka w Bukowinie Tatrzańskiej w latach 2008-2013. Za swoją rolę życia uważa rolę niemowy w sztuce pt. Lykorz mimo włosnyj woli . Instruktor zespołu Orlynta w latach 2009-2013. Pomysłodawca i prowodyr zajęć plastyczno-regionalnych dla dzieci „Wakacyjne Śpasy”. Konferansjer wydarzeń kulturalnych m.in. Sabałowych Bajań i Karnawału Góralskiego w Bukowinie Tatrzańskiej oraz Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. Kierownik biura Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem w roku 2016. Instruktor śpiewu, tańca, malarstwa na szkle i bibułkarstwa. Rozkochana w kulturze Podhala, lubi zaśpiewać jednom niewysokom    w kameralnym towarzystwie. Jej ukochane miejsca w Tatrach to Dolina Pięciu Stawów i Krywań. Ulubiona potrawa regionalna to kluski tarcioki (z łomastom), a nuta, przy której jej serce przyspiesza tępa to Idom casy za casami. Wydano za Pietrka. Szczęśliwa mama Weronki i Józka. Współwłaściciel marki HOP CUP.


Komentarze

Skomentuj artykuł jako pierwszy


Zaloguj sięRedakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Javascript jest wyłączonyProszę włączyć obługę JavaScrip, aby móc w pełni korzystać z serwisu.