Bądź z nami na bieżąco, dołącz do nas na

Para prezydencka na Dudaskim Tłustym Czwartku w Zakopanem


ReklamaPrezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą przybyli do Zakopanego, aby wziąć udział w międzynarodowym koncercie muzyków ludowych pn. „Dudaski Tłusty Czwartek”. Wydarzenie ma na celu utrzymanie tradycji dudziarskich nie tylko na Podhalu, ale także na całym świecie. Stąd goście m.in. z USA. Tegoroczny koncert poświęcony jest wybitnemu artyście malarzowi oraz muzykowi z Białego Dunajca – Władysławowi Trebuni-Tutce.

C

 

o roku do zimowej stolicy Polski przyjeżdżają dudziarze zarówno z kraju, jak i zagranicy. Głównym założeniem organizatorów koncertu jest kultywowanie dudziarskiej tradycji oraz popularyzowanie tego niezwykłego instrumentu, znajdującego się na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Na zaproszonych gości czekał stos popularnych w "tłusty czwartek" pączków oraz faworków. 

Tym razem Prezydent RP Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Duda przybyli do Zakopiańskiego Centrum Edykacji przy ulicy Kasprusie około godziny 17. Zostali powitani przez delegację miasta na czele z burmistrzem Leszkiem Dorulą. Następnie władze miasta, a także młodzi górale mieli możliwość zrobienia z Parą Prezydencką grupowe zdjęcie. 

Kilka minut później rozpoczął się koncert, podczas którego zaprezentowało się wielu muzyków oraz grup muzycznych na czele z dudziarzami. Przed występem każda z nich opowiedziała o wykonywanych utworach, a także o rodzaju i sposobie wykonania instrumentu, który był tematem czwartkowego wydarzenia, a więc dud. Z wielką owacją witano przede wszystkim dudziarza z USA, który mimo iż nie mówi w języku polskim, to kultywuje nasze rodzime tradycje takie jak właśnie muzyka góralska (gra na dudach) czy obchodzenie świąt takich jak Wigilia czy Wielkanoc. - Cieszę się, że nasze kochane miasto może dość często gościć głowę naszego państwa - Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. A tym większa przyjemność, że każde miasto byłoby dumne, chce być dumne i jest dumne, kiedy Prezydent Polski odwiedza daną miejscowość, dany region i tak niech zawsze zostanie - mówił burmistrz miasta Zakopane Leszek Dorula witając prezydenta Andrzeja Dudę wraz z małżonką. Dodał także, że Andrzej Duda, nawet jak nie był jeszcze prezydentem, odwiedzał w tym czasie dosyć często Zakopane. Później głos zabrał głowny gość wydarzenia, a więc Prezydent RP Andrzej Duda. - Szanowny Panie burmistrzu, szanowni Panowie starostowie, szanowni Państwo radni i wszyscy dostojni zebrani goście. To dla mnie przede wszystkich ogromna przyjemność. To prawda co Pan burmistrz przed momentem powiedział, że my z żoną bardzo lubimy Zakopane, zawsze je lubiliśmy i byliśmy tutaj zawsze częstymi gośćmi. Chociaż z drugiej strony gośćmi to może nie tak do końca, bo trochę też tak było, że czuliśmy się tutaj jak u siebie - wspominał prezydent. - Kiedy widzę młodych, kiedy widzę dzieci, kiedy widzę tych, którzy ich uczą tak jak wspominany już przed momentem świętej pamięci Pan Władysław Trebunia-Tutka, wielki nauczyciel, ale przede wszystkim wielki artysta Podhala. Bo był wielkim artystą tak jak mówiła Pani przed momentem plastykiem, ale także muzykiem. Wielką postacią i wielkim nauczycielem, i ogromnie mnie cieszy to, że ta tradycja właśnie jest tak skrzętnie, z niezwykłą pieczołowitością przenoszona tu na Podhalu z ojca na syna - podsumował patrona czwartkowego wydarzenia prezydent Andrzej Duda. 

 

Fot. Jakub Kurek


Komentarze

Skomentuj artykuł jako pierwszy


Zaloguj sięRedakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Javascript jest wyłączonyProszę włączyć obługę JavaScrip, aby móc w pełni korzystać z serwisu.