Bądź z nami na bieżąco, dołącz do nas na

Pociąg wolności - z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę


Projekt „Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej” ma na celu promocję atrakcji turystycznych oraz dziedzictwa historii kolei w Małopolsce i obejmuje przejazdy historycznym taborem kolejowym ze Skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce wraz z atrakcjami na pokładzie pociągów oraz podczas postojów na poszczególnych stacjach i przystankach.

 - Projekt realizujemy w oparciu o zasoby Skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce oraz najpiękniejsze trasy kolejowe Małopolski, ze szczególnym uwzględnieniem odcinka dawnej Galicyjskiej Kolei Transwersalnej przebiegającym na terenie Województwa Małopolskiego, w tym uznawanej za jedną z najpiękniejszych w Polsce i w Europie ponad 130-letniej trasy Chabówka – Nowy Sącz - wyjaśnia Nowosądeckie Stowarzyszenie Miłośników Kolei.

 

Reklama


Z okazji Święta Niepodległości, w ramach obchodów 100-lecia odzyskania wolności przez Polskę 11 listopada na trasę dawnej kolei transwersalnej z Chabówki do Nowego Sącza wyruszy skład złożony z parowozu oraz historycznych wagonów z I połowy XX wieku. Skład retro wyruszy z Chabówki już o godzinie 6:00, aby zabrać pasażerów z Nowego Sącza punktualnie o godzinie 11:10.

W składzie pociągu, w specjalnie przygotowanym wagonie znajdzie się ekspozycja militarna przygotowana przez Grupę Rekonstrukcji Historycznych PTH. Towarzyszyć jej będą rekonstruktorzy w mundurach z lat 1914-1918 odzwierciedlający formacje walczące o niepodległość na terenach dzisiejszej Sądecczyzny i Podhala. Jedną z odtwarzanych postaci będzie sam brygadier Józef Piłsudski w mundurze z okresu I Wojny Światowej. Ekspozycja będzie dostępna do zwiedzania przed odjazdem pociągu z Nowego Sącza i na postojach na stacjach. Nie zabraknie też typowo kolejowych atrakcji – możliwe będzie zwiedzanie Izby Tradycji Kolejarzy Węzła Sądeckiego, a także wystawy konkursowej „Skarby Małopolski”. Nie zabraknie atrakcji podczas przejazdu – na trasie pociągu będą śpiewane pieśni patriotyczne, pasażerowie otrzymają wojskowy poczęstunek, czynna będzie także stylowa kawiarnia retro w jednym z wagonów.

Skład pociągu zestawiony z parowozu OKz32-2 z 1934 roku oraz wagonów pasażerskich z lat 1925-1930.

Szczegółowy rozkład jazdy pociągu:

Chabówka odjazd 6:00. Przyjazd do Nowego Sącza o 10:10.

Nowy Sącz, odjazd o godzinie 11:10
Męcina, przyjazd 11:53, odjazd 12:33 – 40 minut postoju, rekonstrukcja historyczna na stacji, wodowanie parowozu, wspólne śpiewanie
Limanowa, przyjazd 13:00, odjazd 13:20 – 20 minut postoju, pokaz historyczny
Dobra, przyjazd 13:57, odjazd 14:37 – 30 minut postoju, poczęstunek grochówką wojskową
Mszana Dolna, przyjazd 15:23, odjazd 15:43 – 10 minut postoju technicznego
Przyjazd do Chabówki o godzinie 16:20.

Projekt „Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej” jest realizowany przez Nowosądeckie Stowarzyszenie Miłośników Kolei przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego w ramach konkursu ofert z turystyki pn. „Małopolska Gościnna”.

Partnerem strategicznym wydarzenia jest PKP CARGO.

Fot. Nowosądeckie Stowarzyszenie Miłośników Kolei


Komentarze

Skomentuj artykuł jako pierwszy


Zaloguj sięRedakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Javascript jest wyłączonyProszę włączyć obługę JavaScrip, aby móc w pełni korzystać z serwisu.