Bądź z nami na bieżąco, dołącz do nas na

Podsumowanie niezwykle udanego V Memoriału im. Marii Kaczyńskiej


ReklamaV Memoriał im. Marii Kaczyńskiej za nami. Po raz pierwszy przeprowadzono dwudniowe zmagania uczniów, osób niepełnosprawnych, dorosłych oraz polityków na stoku "Polczakówka" w Rabce-Zdroju. Kolejny raz rywalizacji towarzyszyła znakomita pogoda oraz bardzo dobre warunki narciarskie, dzięki świetnie przygotowanej przez gospodarzy arenie zmagań. Najważniejszym punktem imprezy była wizyta w uzdrowisku Prezydenta RP Andrzeja Dudy. 

P

ierwszy dzień memoriału to zmagania dzieci i uczniów ze szkół podstawowych z Rabki-Zdroju i okolic, a także po raz pierwszy w historii osób niepełnosprawnych. Nagrody najmłodszym wręczali wiceminister sportu Jarosław Stawiarski, burmistrz Ewa Przybyło i wiceburmistrz Robert Wójciak, posłanka Anna Paluch, senator Jan Hamerski, Stanisław Kiersztyn ze stowarzyszenia "GIL", oraz osoby z komitetu organizacyjnego. Po zakończeniu zmagań i wręczeniu nagród o godzinie 17:30 w kościele p.w. św. Marii Magdaleny odbyła się msza święta za dusze świętej pamięci Lecha i Marii Kaczyńskich. 

Czwartek był punktem kulminacyjnym V Memoriału im. Marii Kaczyńskiej. Po raz kolejny w imprezie wziął udział Prezydent RP Andrzej Duda. To już druga wizyta głowy państwa w uzdrowisku, wcześniej brał udział w zmaganiach jako europoseł oraz kandydat na prezydenta. Wszystko rozpoczęło się od wizyty i złożenia kwiatów pod tablicą upamiętniającą ś.p. Marię Kaczyńską w Liceum Ogólnoksztańcącym im. Eugeniusza Romera. Następnie odbyło się spotkanie prezydenta Dudy z zaproszonymi gośćmi, a także radą pedagogiczną oraz uczniami szkoły. 

Później kolumna prezydencka udała się na stok narciarski "Polczakówka", gdzie przystąpiono do rywalizacji w zawodach memoriałowych, w kategorii polityk. Jednak tuż przed rozpoczęciem zmagań grupa zwolenników KOD po raz kolejny pojawiła się w uzdrowisku podczas wizyty Prezydenta RP i próbowała przeszkadzać, pisząc na śniegu napis Konstytucja, a następnie zjeżdzając na nartach z transparentem, który w mgnieniu oka został im przez służby porządkowe zabrany, a oni zostali wyproszeni poza teren "Polczakówki". To był głośny, ale i krótki epizod. Andrzej Duda jako prezydent nie brał udziału w konkurencji slalomu, jednak przejechał kilka razy trasę zawodów, a następnie otworzył je z tradycyjną jedynką na plastronie startowym. 

Zawody przebiegły bardzo sprawnie i chwilę po nich, przy akompaniamencie zespołu "Robcusie" oraz małych harcerzy wręczono nagrody w kategoriach gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych, dorosłych oraz polityków. Uhonorowano także najlepsze osoby w Konkursie wiedzy o Marii Kaczyńskiej, najstarszego uczesnika oraz najbardziej pogodnego na stoku narciarza. Statuetkę otrzymał także Prezydent RP Andrzej Duda, oraz nieobecny na imprezie Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. - Dziękuję, że prezydentową Marię Kaczyńską upamiętnia się w Rabce właśnie w ten sposób, poprzez wydarzenie sportowe, w którym biorą udział dzieci – mówił prezydent Andrzej Duda.- Przyjeżdżają tu również politycy, żeby pokazać, że życie składa się nie tylko z polityki i że pamiętają – dodał prezydent Duda. Prezydent zaznaczył, że z roku na rok zawody stają się coraz bardziej popularne i bierze w nich udział więcej osób a także rodzin. -  Bardzo dziękuję, że poprzez wydarzenie sportowe, zjazdy narciarskie, Rabka pamięta o pani prezydentowej. Maria Kaczyńska uwielbiała jeździć na nartach. Cieszę się ogromnie, że o niej pamiętamy oraz cieszę się, że mogłem razem z państwem uczestniczyć w tym wydarzeniu, wspominając wspaniałą Pierwszą Damą – podkreślał Andrzej Duda.

fot. Jan Ciepliński 


Komentarze

Skomentuj artykuł jako pierwszy


Zaloguj sięRedakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Javascript jest wyłączonyProszę włączyć obługę JavaScrip, aby móc w pełni korzystać z serwisu.