Bądź z nami na bieżąco, dołącz do nas na

Posłowie dyskutowali w Rabce-Zdroju nad tematem zanieczyszczenia powietrza


ReklamaW czwartek 16 marca Ośrodek Wypoczynkowy "Ela" przy ulicy Krętej w Rabce-Zdroju gościł posłów, szefów organizacji zajmujących się środowiskiem, a także władze lokalne na czele z wiceburmistrzem Robertem Wójciakiem podczas wyjazdowego posiedzenia Sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. Obradom przewodniczyła posłanka Prawa i Sprawiedliwości Anna Paluch. 

T

ematem wbrew pozorom nie był tylko popularny w ostatnim czasie smog. Komisja zajęła się także środkami, które mają ograniczyć zanieczyszczenie powietrza. Skupiono się głównie na geotermii, która zgodnie została uznana przez wszystkich obecnych za najlepsze źródło energii odnawialnej. Rabka-Zdrój została wybrana ze względu na to, że jako uzdrowisko jest podawana przez media jako jedne z 15 najbardziej rakotwórczych miast w Polsce. 

Na tym tak bardzo istotnym z punktu widzenia podhalańskiego uzdrowiska spotkaniu nie była obecna burmistrz Ewa Przybyło, którą zastapił Robert Wójciak. Na początku stwierdził, że dwumiesięczne badania jakośći powietrza potwierdziły, że w Mieście Dzieci Świata problem jest poważny i może doprowadzić do problemów z utrzymaniem statusu uzdrowiska. Wskaźniki wykazały zbyt dużą ilość benzoalfapirenu i pyłu zawieszonego.Zbyt duża liczba dobowych przekroczeń norm zanieczyszczenia na pewno utrudni staranie się o utrzymanie statusu quo przez Rabkę-Zdrój. Jednym z głównych elementów wypowiedzi wiceburmistrza miasta była prośba do posłów o pomoc. Według niego uzdrowiska są ważne w aspekcie ogólnokrajowym i nazwał je  "dobrem narodowym". Tak jak i wielu przedstawicieli organizacji proekologicznych Robert Wójciak uważa, że problemem jest sprzedaż na rynku węgla o bardzo złej jakości, który nie nadaje się do użytku i uzdrowisko samo sobie z tym nie poradzi. - Dlatego też wielka prośba o pomoc z państwa strony - zwracał się do członków sejmowej komisji wiceburmistrz Wójciak. Skarżył się także na to, że media przeprowadziły medialny atak na uzdrowisko, mimo że nie tylko w miasteczku położonym u podnóży Gorców ten kłopot występuje.  

Podczas rozmów posłowie razem z przedstawicielami uzdrowisk doszli do wniosków, że normy które dotyczą polskich uzdrowisk są bardzo wygórowane i należałoby by zmienić system tak, aby nie były one nie tyle nieosiągalne ale poprostu nierealne. 

Podczas trwania obrad wszyscy zgodzili się z tym, że potrzeba znaleźć sposoby na walkę z zanieczyszczeniem powietrza. Jako przykład podano Zakopane, które utworzyło dzięki Geotermii Podhalańskiej sieć ciepłowniczą. Podkreślano, że budynki których nawet 40% jest podłączonych do sieci nie emitują w żadnym procencie szkodliwych substancji do atmosfery. Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska Paweł Ciećko potwierdził że bez zmian ustawowych gminy nie są w stanie poradzić sobie z problemem smogu i przez to nakładane są na nie kary za nierealizowanie programów ochrony środowiska. - Zapewniam, że będą one najniższe z możliwych, bo gminom trzeba dać szansę na walkę z zanieczyszczeniem powietrza - podkreślał Ciećko. 

Swoje zdanie mieli także przedstawiciele organizacji walczących ze smogiem a więc Krakowskiego oraz Polskiego Alarmu Smogowego, którzy rozdali uczestnikom materiały reklamujące "Czyste Powietrze". Nie zgodzili się z wypowiedziami, które podważają pomiary jakości powietrza i uważają je za niewiarygodne. Według nich pyłomierze, które są używane przez te organizacje nie różnią się od tych, które są wykorzystywane przez uniwersytety. Odnieśli się także do zdrowotnego aspektu pobytu w Rabce-Zdroju. Z pełną groźbą mówili, że w miasteczku, w którym leczy się choroby serca, astmę i alergie a także inne przewlekłe problemy zdrowotne pobyt może być niebezpieczny i powodować m.in. nowotwory. Przeciwnego zdania była prezes Uzdrowiska Rabka, która oburzyła się słowami przedstawicieli grup i uważa słowa te za bardzo niesprawiedliwe oraz wynikające z nieporozumień. Według Jadwigi Kawy nadania naukowe udowodniły, że pobyt w Rabce-Zdroju pozytywnie wpływa na zdrowie pacjentów. 

Po posiedzeniu komisji odbyła się konferencja prasowa, podczas której dziennikarze mogli zadawać pytania. Obszerna relacja dostępna jest na łamach naszego portalu. 

fot. Jakub Kurek 


Komentarze

Przy ul. Krętej a nie Krótkiej.

dodany przez EwaM dnia 2017-03-16 19:43:49Zaloguj sięRedakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Javascript jest wyłączonyProszę włączyć obługę JavaScrip, aby móc w pełni korzystać z serwisu.