Bądź z nami na bieżąco, dołącz do nas na

Rajdy na „Patelniach” zabronione – policja nie będzie tolerować takich zachowań


Zasady ruchu drogowego są takie same dla wszystkich. Nie ma wyjątków. Obowiązują one zarówno kierowców samochodów, jak i motocykli.

W

raz z przyjściem wiosny na drogach pojawiło się wielu motocyklistów, których można podzielić na 2 kategorie – miłośników „wiatru we włosach” i „wolności” na drodze oraz miłośników szybkiej jazdy i popisywania się na swoich pojazdach. Ci drudzy stwarzają wielkie zagrożenie dla innych użytkowników ruchu drogowego. Nie patrzą na przepisy, wyprzedzają na „trzeciego”, w niedozwolonych miejscach i jeszcze mają pretensje, gdy ktoś zajedzie im drogę.

Nielegalne „rajdy” na zakopiance

- Od kiedy rozpoczął się sezon motocyklowy na DK 47 (zakopianka – przyp. red) w miejscowości Chabówka na tzw. „patelniach” zaczęli spotykać się motocykliści, którzy jadąc z prędkością znacznie przekraczająca dopuszczalną, rywalizują między sobą, czym stwarzają zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego. Aby zapobiegać tym negatywnym zachowaniom, policja nadzoruje ten odcinek drogi – mówi asp. Dorota Garbacz, rzecznik nowotarskiej policji.

Również w niedzielę 15 kwietnia skierowano na ten odcinek mundurowych, którzy patrolowali i karali mandatami tych kierujących, którzy nie stosowali się do przepisów ruchu drogowego, bądź sposobem jazdy stwarzali zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
- Funkcjonariusze nałożyli 32 mandaty w wysokości od 50 do 1000 złotych na kierujących motocyklami oraz skierowali 2 wnioski do sądu. Mandaty nakładane były między innymi, za spowodowanie zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, za niestosowanie się do znaku B1, ale znaleźli się również kierujący, którzy siadali na motocykl, nie mając do tego odpowiednich uprawnień, bądź motocykl niedopuszczony do ruchu – podkreśla Dorota Garbacz.
Niebezpieczna sytuacja miała miejsce po godzinie trzynastej, kiedy kierujący motocyklem marki Aprilla na prostym odcinku drogi stracił panowanie nad pojazdem, spadł z motocykla, który przeleciał przez bariery energochłonne na przeciwny pas jezdni. Na szczęście nikomu nic się nie stało.

- Kierującym okazał się 29-letni mieszkaniec Dębicy. Za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym został ukarany mandatem karnym – mówi rzecznik.

„Stoją i się patrzą”

Podczas nielegalnych „rajdów” na zakopiance wzdłuż drogi ustawia się wielu gapiów, którzy podziwiają wyczyny swoich kolegów. Wśród „publiczności” pojawia się wielokrotnie policja, która ma zadanie uspokoić ruch na drodze. Obecność funkcjonariuszy sprawia, że na „patelniach” jest mniej prób pobijania rekordów, jednak funkcjonariuszy jest za mało, by ten zwalczyć całkowicie ten proceder. Gdy spisywani są kolejni motocykliści za przekroczenie szybkości, to inni próbują swoich sił na trasie.

Niestety często zarzuca się policji, że nic nie robią „stoją i tylko się patrzą”. 10 policjantów na setki motocyklistów to za mało.

- Policja apeluje do kierujących motocyklami o rozsądek, stosowanie się do przepisów i zachowanie bezpieczeństwa w trakcie jazdy, ponieważ swoim zachowaniem stwarzają zagrożenie dla innych osób. Jednocześnie informuje, że ze strony policji nie będzie tolerancji dla kierujących, którzy swoim zachowaniem stwarzają niebezpieczeństwo w ruchu drogowym – mówi Dorota Garbacz.

Wypadki z udziałem motocyklistów

Wypadki z udziałem motocyklistów zdarzają się wszędzie. Niestety głównie z ich winy. Nadmierna prędkość i wyprzedzanie w niedozwolonych miejscach stwarzają wielkie zagrożenie.
- W 2017 roku w powiecie nowotarskim doszło do 18 wypadków drogowych z udziałem motocyklistów (czterech zginęło) i 5 z udziałem motorowerów – mówi Dorota Garbacz.

Zapewne wiele wypadków można było uniknąć, gdyby motocykliści przestrzegali przepisu ruchu drogowego i podstawowe zasady bezpieczeństwa, a kierowcy uszanowali ich prawa. Motocyklista przy zderzeniu z samochodem, czy przeszkodą na drodze, jeżeli przeżyje, to zazwyczaj odnosi poważne obrażenia. Często również młodzi ludzie jeżdżą motocyklami, nie mając do tego uprawnień i doświadczenia.
Policja apeluje o rozsądną i kulturalną jazdę oraz przypomina, żeby kierować motocyklem, bądź innym jednośladem należyposiadać odpowiednią kategorię prawa jazdy.

„Patrz w lusterka - motocykle są wszędzie”

Z początkiem sezonu motocyklowego, co roku na drogach w całej Polsce przeprowadzana jest akcja „Patrz w lusterka - motocykle są wszędzie”. Ma ona na celu przypomnienie zmotoryzowanym, o bezpiecznym korzystaniu z dróg przez wszystkich uczestników ruchu drogowego oraz o tym, że zaczyna się okres, kiedy na drogach częściej pojawiają się motocykle.

Reklama


W sobotę, 14 kwietnia policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu wspólnie z Grupą Motocyklową „Zbóje z Gór Podhale” przeprowadzili akcję Polskiego Ruchu Motocyklowego „Patrz w lusterka. motocykle są wszędzie”. Wspólne działania rozpoczęły się o godzinie 9.00 na drodze krajowej nr 47 w Nowym Targu.

- Funkcjonariusze przypominali kierującym, że po zimowej przerwie jednoślady ponownie pojawiły się na drogach, w związku z czym muszą zachować szczególną ostrożność i czujność, tak aby każdy uczestnik ruchu drogowego miał równe szanse. Uświadamiali również, że motocykl jest znacznie później widoczny, niż samochód dlatego przed wykonaniem manewru wyprzedzania, czy skręcania ważne jest, aby patrzeć w lusterka, ponieważ jedno spojrzenie w lusterko może zapobiec tragedii – mówi Dorota Garbacz.

Motocykliści natomiast rozdawali i przyklejali na tylne szyby naklejki promujące akcję z hasłem „Patrz w lusterka. Motocykle są wszędzie”. Przypominali również, że ponownie pojawili się na drogach i prosili o czujność w trakcie jazdy, patrzenie w lusterka oraz poszanowanie, ponieważ oni mają takie sama prawa na drogach, jak wszyscy uczestnicy ruchu drogowego. Zapewniali także, że sami będą poruszać się bezpiecznie i stosować do przepisów oraz zasad obowiązujących w trakcie jazdy.

Zasady ruchu drogowego są takie same dla wszystkich

Policja przypomina, że na drogach publicznych wszyscy użytkownicy muszą dostosować się do przepisów ruchu drogowego. Zarówno motocykliści, jak i kierowcy samochodów muszą zwracać uwagę na ograniczenia prędkości, znaki pionowe i poziome, sygnalizację świetlną. Nie wolno wyprzedzać w miejscach, w których obowiązuje zakaz.

Jeśli wszyscy się do tego dostosują, na drogach może być bezpieczniej.

***

Poniższe zdjęcia przedstawiają zakopiankę w Chabówce w czasie "inauguracji rajdów". Fot. AD 

 


Komentarze

Skomentuj artykuł jako pierwszy


Zaloguj sięRedakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Javascript jest wyłączonyProszę włączyć obługę JavaScrip, aby móc w pełni korzystać z serwisu.