Bądź z nami na bieżąco, dołącz do nas na

Teatr Lalek „Rabcio” zyska nowoczesną siedzibę


Teatr Lalek „Rabcio” w Rabce-Zdroju działa od 1949 r. Dzięki unijnemu dofinansowaniu, zyska on wreszcie nowoczesną i funkcjonalną siedzibę.

 

W

icemarszałkowie Stanisław Sorys i Wojciech Kozak przekazali beneficjentowi umowę gwarantującą przyznanie unijnej dotacji.

 

Reklama
Teatr Lalek „Rabcio” choć działa od prawie siedmiu dekad do dziś nie doczekał się siedziby z prawdziwego zdarzenia. Teraz, dzięki unijnemu dofinansowaniu, aktorzy będą mogli nareszcie pracować w odpowiednich warunkach i prezentować nowe sztuki dzieciom oraz ich rodzicom. Na ten cel przeznaczamy 6 mln zł ze środków RPO – pieniądze te pochodzą z puli przeznaczonej na rewitalizację, dzięki której nie do poznania zmienia się mnóstwo małopolskich miast – mówi wicemarszałek Stanisław Sorys i podkreśla, że z efektów tych zmian skorzystają turyści i kuracjusze, jednak to przede wszystkim wsparcie kierowane do mieszkańców miasta i okolicy.

W chwili obecnej niewielka scena teatru mieści się w budynku parafii św. Marii Magdaleny.– Choć aktorzy starają się jak mogą i co roku przygotowują nowe sztuki dla dzieci i dorosłych, to ze względu na warunki nie mogą w pełni wykorzystywać swojego talentu. Dzięki przyznanemu dofinansowaniu zostanie jednak zbudowana nowa siedziba „Rabcia” – znajdzie się w niej m.in. ruchoma scena teatralna, która będzie mogła być dostosowana do potrzeb konkretnego spektaklu – informuje Biuro Prasowe UMWM. – Teatr lalek nie będzie też musiał się dłużej kojarzyć z czymś, co nienowoczesne – na potrzeby spektakli będzie można bowiem wykorzystać ciekawe rozwiązania multimedialne, dzięki zamontowanemu laserowemu projektorowi. Nowa sala będzie też klimatyzowana, a spektakl będzie mogło w niej oglądać aż 220 osób.

W nowym obiekcie nie zabraknie pracowni scenograficznych z prawdziwego zdarzenia, w których teatralni konstruktorzy będą mogli tworzyć nowe rekwizyty i lalki o zróżnicowanych technikach animacji. Znajdzie się tam miejsce także dla administracji i pracowni technicznej, które w chwili obecnej mieszczą się w drewnianym budynku przy ul. Podhalańskiej 6, pochodzącym jeszcze z czasów II wojny światowej.

Dodatkowo, dzięki dofinansowaniu, zostaną uruchomione zajęcia i warsztaty, m.in.  aktorskie. Będą ponadto prowadzone lekcje tworzenia własnych lalek.– Warto dodać, że cały projekt został przygotowany z myślą o seniorach oraz osobach, które mają problemy z poruszaniem się. Na widowni znajdą się miejsca dla wózków inwalidzkich, a także specjalne udogodnienia dla osób niedowidzących i niewidomych – w okolicy kasy biletowej znajdzie się tablica z informacjami w języku Braille’a na temat rozmieszczenia pomieszczeń w teatrze (w tym sali widowiskowej, ale też kawiarni czy foyer). Dodatkowo, zostaną zakupione zestawy do audiodeskrypcji, ponieważ teatr planuje przygotować niektóre spektakle z myślą o osobach, mających problemach ze słuchem. Niektóre z nich będą też tłumaczone na język migowy – informuje BP UMWM.

Całkowita wartość projektu wynosi ponad 13,5 mln zł. Inwestycja ma się być gotowa pod koniec 2019 r.

 

Fot. Biuro Prasowe UMWM


Komentarze

Skomentuj artykuł jako pierwszy


Zaloguj sięRedakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Javascript jest wyłączonyProszę włączyć obługę JavaScrip, aby móc w pełni korzystać z serwisu.