Bądź z nami na bieżąco, dołącz do nas na

Wernisaż wystawy Jana Cieplińskiego "Metamorfoza Portretu"


ReklamaW Dzień Kobiet 8 marca w budynku Galerii "Pod Aniołem" przy ulicy Parkowej odbył się wernisaż wystawy Jana Cieplińskiego "Metamorfoza Portretu". Zgromadził on wiele znanych osobistości na czele z wiceburmistrzem Rabki-Zdroju Robertem Wójciakiem, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury Joanną Lelek, księdzem proboszczem Dariuszem Paculą oraz Maciejem Kopytkiem, którego Fundacja Rozwoju Regionu Rabka wraz ze Studiem Koliber zfinansowała wystawę. 

Z

okazji Dnia Kobiet, wszystkie Panie które przybyły na wernisaż otrzymały od najważniejszej osoby popołudnia, Jana Cieplińskiego tulipana. Fotograf starał się każdemu z przybyłych opowiedzieć o wystawie, której jednym z  motywów przewodnich był kapelusz. Mogliśmy zobaczyć portrety osób mieszkających w uzdrowisku np. Piotra Majerczyka. Szczególne miejsce na prezentacji prac ma selfie z Arturo Mari, prywatnym fotografem Jana Pawła II. Dla Jana Cieplińskiego jest to najważniejsze zdjęcie w życiu, ponieważ jak mówi "to był jedyny raz, kiedy mogłem się spotkać z tym człowiekim i zapewne nie będę miał już okazji". 

Fotografa i zgromadzone na uroczystej inauguracji wystawy osoby powitała Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Rabce-Zdroju Joanna Lelek oraz wiceburmistrz miasta Robert Wójciak, którzy wręczyli Janowi Cieplińskiemu kwiaty. Później autor prac opowiedział m.in. o tym, skąd wziął się w jego pracach motyw kapelusza. Podziękowania skierowano także do sponsorów tego wydarzenia a więc Fundacji Rozwoju Regionu Rabka na czele z Maciejem Kopytkiem oraz Studiu Fotografii Cyfrowej "Koliber". Po oficjalnej części można było porozmawiać z autorem prac jak i zrobić sobie wspólne zdjęcie. Na każdego czekał też okolicznościowy poczęstunek. Jan Ciepliński - Rabcznin, fotoreporter, dokumentalista z ponad 35-letnim stażem, uczeń znanego rabczańskiego artysty fotografika Jerzego Sierosławskiego, współpracownik "Dziennika Polskiego" i "Gazety Krakowskiej", a także "Tygodnika Podhalańskiego", "Wiadomości Rabczańskich" i portali internetowych. Autor fotografi do wydawnictw promocyjnych uzdrowiska Rabka-Zdrój i okolic, kilkunastu wystaw indywidualnych : w Krakowie - wystawa na Krakowskim Kazimierzu w Kawiarni "Tajemniczy ogród", w Wieliczce - wystawa w CKiT "Rabka na cztery pory roku", w Rabce-Zdroju - Galeria "Pod Aniołem" i Muzeum im. Wł. Orkana: "Ginące zawody - wiejski masaż"; "Polska Jerozolima - Droga Krzyżowa" i w Jabłonce "Obchody 450-lecia lokacji Jabłonki". Laureat konkursów fotograficznych m.in. "Foto-zapis" (1988), "Foto Kurier" (2001), "Szlak architektury drewnianej" (2009). Współpracownik Urzędu Miejskiego i Miejskiego Ośrodka Kultury w Rabce - Zdroju od 1991 roku. W 2016 roku uhonorowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaką Zasłuzonu dla Kultury Polskiej. 

fot. Jakub Kurek


Komentarze

Skomentuj artykuł jako pierwszy


Zaloguj sięRedakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Javascript jest wyłączonyProszę włączyć obługę JavaScrip, aby móc w pełni korzystać z serwisu.