Bądź z nami na bieżąco, dołącz do nas na

Województwo małopolskie walczy z wielką wodą


W województwie małopolskim, poziom wody w większości rzek przekracza stany ostrzegawcze. Trwa walka z żywiołem.

I

ntensywne opady deszczu dały się we znaki głównie w zlewniach Skawy, Raby oraz górnego i środkowego Dunajca. Interwencje PSP dotyczyły głównie zabezpieczania wałów i opasek brzegowych, usuwania wiatrołomów i wypompowywania wody z piwnic i posesji.

W związku z ominięciem przez wodę opaski brzegowej na Dunajcu w Harklowej (gmina Nowy Targ) wojewoda małopolski Piotr Ćwik zwołał w miejscowej remizie posiedzenie Sztabu Kryzysowego.

Reklama
– Intensywne opady deszczu spowodowały szereg zagrożeń i podtopień na terenie województwa małopolskiego. Musimy mieć świadomość, że ta trudna sytuacja, może się spotęgować. Jestem w stałym kontakcie z premierem i ministrem spraw wewnętrznych i administracji – powiedział wojewoda małopolski Piotr Ćwik.

W chwili obecnej nieprzejezdne są drogi w Ochotnicy Górnej (droga powiatowa 1637), a w Zakopanem - ul. Oswalda Balzera.

Alarmy przeciwpowodziowy ogłoszono w gminie Krościenko n/D, zaś pogotowia przeciwpowodziowe m.in. w powiecie nowotarskim, gminach:  Ochotnica Dolna, Łapsze Niżne, Jabłonka i Czorsztyn.

Stany alarmowe przekroczone są m.in. na rzekach: Białce w Trybszu (pow. nowotarski) o 78 cm, Nidziczance w Niedzicy (pow. nowotarski) o 2 cm, Czarnym Dunajcu w Nowym Targu (pow. nowotarski) o 76 cm, Dunajcu w Sromowcach Wyżnych (pow. nowotarski) o 14 cm, Dunajcu w Krościenku (pow. tatrzański) o 23 cm.

Stany ostrzegawcze przekroczone są m.in. na rzekach: Rabie w Rabce (pow. nowotarski) o 163, Dunaju w Nowy Targ – Kowaniec (pow. nowotarski) o 69 cm, Kirowej Wodzie w Kościelisku Kirach (pow. tatrzański) o 13 cm, Wielkim Rogoźniku w Ludźmierzu (pow. nowotarski) o 10 cm, Białym Dunajcu w Zakopanem (pow. tatrzański) – Harenda o 7 cm, Lepietnicy w Ludźmierzu (pow. nowotarski) o 16 cm.

RZGW potwierdziło możliwość przyjęcia wody w zbiorniku Świnna Poręba.

Fot. OSP KSRG Czarny Dunajec


Komentarze

Skomentuj artykuł jako pierwszy


Zaloguj sięRedakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Javascript jest wyłączonyProszę włączyć obługę JavaScrip, aby móc w pełni korzystać z serwisu.